Ismerd meg Parádot és Parádóhutát

Parád nagyközség az Észak-Magyarország régióban, Heves megyében, a Mátra északi oldalán található, Pétervásárai járásában. Gyógyvizének és a Mátra egyedülálló természeti látnivalóinak, forrásainak köszönhetően népszerű üdülő- és kirándulóhely; részben közigazgatási területén található Magyarország legmagasabb hegye, a Kékes, melynek csúcsa innen is megközelíthető. Hozzá tartozik a lakóterület keleti részét alkotó Parádfürdő és a tőle földrajzilag különálló Parádóhuta. Hagyományosan a palócok egyik központjának tartják.

Parád a Mátra hegység északi oldalán,
a Parádi-Tarna völgyében fekszik.
Parádfürdő keletre, Parádóhuta délre
található a központtól.
Míg Parádfürdő egy teljesen összefüggő
települést képét mutatja Paráddal, addig
Parádóhuta mintegy 2 kilométerre található tőle.
Területe vízfolyásokkal gazdagon átszőtt,
egyedülálló természeti látnivalókat létrehozva ezzel.

FÜRDŐHELYEK

Demjén

A demjéni
Gyógyfürdő
és Aquapark, a természet
esszenciájának otthona. A 4 évszak fürdője,
egész évben
egyedülállóan meghosszabbított
nyitvatartással várja
a vendégeket, hajnal 2 óráig.
A kínálat megújul
évszakról évszakra, mint a természet is,
de egy ugyanaz:
a minőség, a csillagos ég és a titok…
Itt minden egyes nap a fürdőzők éjszakája.

Egerszalók

Az egerszalóki fürdőben,
a Saliris Resort
Gyógy és Wellness
Fürdőben páratlan
természeti környezetben,
a sódomb
tövében lehet élvezni a
termálfürdőzést.

Bükkszék

A Bükkszékfürdő
Fürdőházban, Bükkszék
többszintes
fürdőépületében mindenki
megtalálja
a maga számára kényelmes
pihenési lehetőséget. A fürdőt hazánk
egyik legnépszerűbb
gyógyvize, a 39 fokos
Salvus gyógyvíz
tette ismertté.

siroki vár2
Sirok

A Bükk és a Mátra határán a Tarna-patak észak felé kiszélesedő völgye felett áll a vár. A középkorban a Tarna-völgyében észak felé vezető utak lezárására és ellenőrzésére épült fantasztikus panorámával rendelkező építmény.

Kisnána

Romantikus kisnánai vár új szolgáltatásokkal várja vendégeit. Tegyünk egy virtuális utazást a múltba!

14942
Eger

Az Egri Vár az egyik legmeghatározóbb építménye a magyar történelemnek és kultúrának. Lenyűgöző kiállítások sora tekinthető meg benne, egyik legkedveltebb közülük a Börtönkiállítás. A vár Eger főlé magasodó falai, melyek ezer év emlékeit őrzik szemet gyönyörködtetőek.

417_1
Parádsasvár

A hatalmas parkban megbúvó kastélyt terebélyes fák ölelik körül, nyáron szinte alig látni a parkban méltóságteljesen elterülő kastélyt. Az 1881-82-ben épült neoreneszánsz stílusú Károlyi kastély Ybl Miklós tervei alapján készült. 

Bodony

A Kiskata-réti víztározó
a környék egyik legjobban kiépített horgásztavaként működik. A horgászokat parkosított, szépen rendbe tett környezet várja. A tó a falu központjától
kb. 2 km-re festői környezetben, a falu nyugati
határában található, megközelíteni a Petőfi utcán végighaladva lehet. Az ősszel ide látogatók este a tó környékén szarvasbikák bőgését is megtapasztalhatják, és mindezért nem kell a Mátra mélyére merészkedniük! Horgászni napijegy kiváltásával lehet.

Markaz

A 154 ha-os víztükör
egész évben alkalmas horgászatra,
nyáron vízi sportolásra és minden évszakban lenyűgöző panorámát nyújt a faluba
érkező vendégeknek
akár a gát felől, akár a falu feletti
kereszttől tekintünk reá.

A Búzásvölgyi tó

A Búzásvölgyi Víztározó a közeli hegyekben eredő patak táplálja, lefolyása a Kürti-patakon keresztül a közelben elfolyó Tarnába vezet. Gyönyörű fekvésű, jól telepített horgászhely számtalan beállóval, tagolt parttal, változó fenékviszonyokkal. A felső árkategóriájú napijegyre sok hal elvihető, többnapos horgászatra ideális terep. A környéken számtalan természetvédelmi terület és tájvédelmi körzet is található. A szomszédos Mátraderecskén gyógyfürdő, Parádon palócház és kocsimúzeum várja az odalátogatókat. A Szajla felé induló úton a lakott területtől néhány s záz méter megtétele után jut el a kiránduló a Búzás-völgyi tóhoz, melynek vízfelülete 54 ha. Az oda vezető út legmagasabb pontjáról csodálatos kilátás nyílik a településre és a Kékes távoli csúcsára, a másik irányban pedig elénk tárul a tó és a közeli víkendházak színes tarkasága. A természetes élővizekben élő szinte valamennyi halfajta megtalálható itt. A szép környezet pihenni csábít, de országos horgászengedély és napijegy birtokában bárki kedvére horgászhat. A tó gyalogosan és járművel is körbejárható.

Kékestető

Kékestető gyönyörű
panorámájával és friss, magaslati levegőjével
a túrázók kedvelt célpontja. A legendás Kéktúra
útvonal része, 1963 óta hivatalosan
is klimatikus gyógyhellyé
nyilvánított terület. Országunk csúcsának
elragadó természeti csodáit egyéni
és szervezett túrák keretében egyaránt
felfedezhetik a kalandra
vágyó érdeklődők.

Galyatető

Ha az Országos
Kéktúra nyomvonalán vagy a lenyűgöző
Magas-Mátrában kirándulva Galyatetőre, a hazai természetjárás
bölcsőjébe érkezel, mindenféleképpen meg kell nézned a
Galya-kilátót is. Az épület azzal a
céllal született újjá, hogy a régmúltban
ikonikus kilátó újra méltón fogadja
és élményekkel gazdagítsa a természetjárókat.

Piszkéstető

A Piszkéstetői Obszervatórium a Mátrában a Piszkés-tetőn, Galyatető, Mátraszentlászló, Mátraszentistván és Mátraszentimre közelében fekszik, zárt területen. A területen hat objektum foglal helyet, egyik a csillagvizsgáló lakóépülete, három kupolában és egy letolható tetejű épületben a távcsövek vannak, egy épületben pedig, sziklába mélyesztett aknákban a CSFK Geofizikai intézetének földrengést detektáló műszerei vannak telepítve. A kettős csúcsú Piszkés-tető északnyugati csúcsán az 50 cm főtükör-átmérőjű Cassegrain-távcső kupolája található, 945 méteres tengerszint feletti magasságban.

Kékestető

Közvetlenül a csúcskőtől indul a déli-sípálya, mely felső 700 m-es része hóágyúzható. Ratrakokkal kezelt pályát 3 lift szolgálja ki, melyek közül egyik a síoktató-teraszon üzemel. A déli-sípálya mindvégig enyhe lejtésű, így kezdőknek, családoknak kiválóan alkalmas. A teljes pályahosszt végigsíelve síbuszok szállítanak vissza a Veronika-rétről Kékestetőre. Síkölcsönző, szervíz és oktatás is a vendégek rendelkezésére áll. Pihenésre pedig kiváló lehetőség a teraszos körbár, vagy a finom falatokat kínáló Tető Étterem.

Az Északi-sípálya sajnos nem hóágyúzható, így csak elegendő természetes hó esetén indítják be az új csákányos liftet. Az amúgy igen jó sítudást igénylő 590 m hosszú pálya az egyik legnehezebb hazánkban.

Mátraszentistván

A Mátraszentistván Sípark a Felső-Mátrában található az ország legmagasabban fekvő hegyi falvainak ölelésében, Galyatetőtől 6 km, Budapesttől pedig alig 100 km távolságra. A SÍPARK pályarendszere a Három falu templomával szemben a műút túloldalán található Sztepán-réti nagy parkolótól indul, s a Rubonya-hegy (821 m tszf.) északi-észak-nyugati oldalán halad lefelé a Mátraszentistván alatt csörgedező Hutahelyi-patak (676 m tszf.) völgyébe. A hat sípálya hossza összesen 4300 méter, s több mint 9 hektáros hegyi kaszálókon terül el.